zámeček Bischofstein a hrad Skály

Barokní zámeček Bischofstein stojí na okraji osady Skály, v lesním hvozdu nedaleko Teplic nad Metují. V jeho blízkosti je malé pískovcové skalní město – pro horolezce známé jako Bišík https://www.skalnimesta.cz/bisik – s malebným Černým jezírkem. Nad zámečkem najdete zříceninu gotického hradu Skály. Proti zámečku se jako hradba vypíná hřeben Supích skal s nejvyšším bodem Adršpašsko-teplických skal vrchem Čáp s rozhlednou https://www.skalnimesta.cz/rozhledna-cap.

Hrad Skály založil koncem 14. století husitský vojevůdce Matěj Salava z Lípy. Po něm jej zdědil syn Matěj, který i po skončení husitských válek pokračoval s loupeživými výpady do sousedního Slezska. Napadaná města hrad Skály nakonec vykoupila a roku 1447 pobořila. Hrad byl narychlo opraven a již po sedmi letech je zde zaznamenán nový vlastník Kočka, po kterém se zachovalo i jméno hradu Katzenstein. Později se zde vystřídala řada majitelů. Roku 1576 je uváděn již jako pustý. V té době se také staví pod hradním ostrohem daleko pohodlnější zámek. Z dřívějšího hradu se moc nedochovalo. Jsou zde patrné malé zbytky zdiva a klenuté sklepní místnosti. Když budete stoupat příkrými schody k jeho vrcholu, uvidíte tesané skalní výklenky a záseky pro uchycení trámových konstrukcí. Z vrcholové plošiny je krásný výhled směrem k Javořím horám, pod sebou máte celé Policko s Broumovskými stěnami, Borem a Hejšovinou na obzoru a vpravo Náchodsko s hřbety Orlických hor.

 

Zámek Bischofstein je patrová obdélná stavba s mansardovou střechou. Do patra vede venkovní dvouramenné schodiště s arkádou na toskánských sloupech. Naproti zámku stojí úřednická budova z roku 1841 v klasicistním stylu zvaná Nový zámek, který vznikl zřejmě přestavbou hospodářského objektu.

Původní tvrz s hospodářským dvorem nechali po roce 1582 postavit Čertorejští z Čertorej. Celé skalské panství získal v polovině 16. století Bernard Žehušický z Nestajova, který začal budovat v podhradí skalského hradu hospodářský dvůr a v tom pokračoval i jeho nástupce Jan Žehušický z Nestajova. V roce 1576, když jeho bratr Hertvík prodával Skály bratrům Bohdaneckým z Hodkova, se již hovoří o nově postaveném sídle. Po roce 1580 měnil objekt často své majitele, avšak roku 1622 jej koupil první královéhradecký biskup Matyáš Ferdinand Sobek z Bílenberka, a to jako majetkový základ nově založené královéhradecké kapituly. Za biskupa Sobka z Bílenberka došlo roku 1666 k přestavbě tvrze na zámek. Ten sloužil jako letní sídlo biskupa i hradeckých kanovníků. Před podélné průčelí bylo postaveno podklenuté schodiště na osmi toskánských kamenných sloupech a byla vztyčena věžička. Roku 1825 byl zámek přestavěn v empírovém stylu. Areál náležel královéhradecké kapitule až do roku 1948.

Od roku 1989 je celý komplex využíván jako penzion s restaurací umístěnou v barokním zámečku a veřejně přístupnou všem návštěvníkům.

Do osady Skály dojedete autem. Nabízejí se vám zde ale také cyklotrasy spojující Teplice, Adršpach a Polici nad Metují a pro pěší se zde také nabízí řada okruhů, které lze propojit i vlakovými spoji. Vydejte se například z Teplic nad Metují Teplickými skalami na Čáp a přes Bischofstein do Dědova (vlak) a zpět do Teplic.


Najít na mapě:

Fotogalerie:

Kontakty:

zámeček Bischofstein a hrad Skály
Partneři projektupřehled partnerů >

Broumovsko
Středočeský kraj
Ministerstvo pro místní rozvoj
Broumovský klášter
Ústecký kraj
České Švýcarsko
Hobra Školník