kaple na Hvězdě

Hvězda je pravděpodobně nejnavštěvovanějším místem Broumovských stěn a zároveň důležitou křižovatkou turistických cest. Na samotném hřebenu byla v r. 1733 vystavěna barokní kamenná kaple Panny Marie Sněžné, dílo K. I. Dientzenhofera. Při pohledu na půdorys kaple zjistíme, že působí zdáním pěticípé hvězdy. Uvnitř je však kruhová, hvězdu vytváří z kruhu vyčnívajících pět cípů. Na vnitřní stěně kupolovité střechy je modře vymalovaný strop se zlatými hvězdami. Vnitřní vybavení pochází z druhé poloviny 19. století. Na kapli navazuje kamenný ochoz, ze kterého je pěkný pohled na Broumovskou kotlinu a okolní kopce a hory na severu: Góry Wałbrzyskie, Javoří hory, Góry Sowie. Na zábradlí ochozu je umístěna kovová deska, která usnadňuje orientaci při rozhledu do krajiny.

Nedaleko kaple stojí dřevěná turistická chata postavená ve švýcarském stylu roku 1856 s možností občerstvení a ubytování.

Přístup je možný např. z Police nad Metují pěšky přes Hlavňov a Kovářovu rokli nebo z Broumova přes Křinice a prudkým výstupem na Hvězdu. Omezená parkovací místa jsou v Křinicích i Hlavňově, případně (v mimosezoně) můžete vyjet až na parkoviště několik set metrů od kaple, kam jezdí i autobus z Police nad Metují. Návštěvu Hvězdy můžete spojit do celé řady pěších okruhů např. směrem ke Slavnému.


Najít na mapě:

Fotogalerie:

Kontakty:

kaple na Hvězdě
Partneři projektupřehled partnerů >

CzechTourism
Hobra Školník
Ministerstvo pro místní rozvoj
Český ráj
Liberecký kraj
České Švýcarsko
Královéhradecký kraj