Na kole kolem skal

Trasa vás provede okolím nejznámějších skalních měst Broumovska.

Trasa začíná u rozcestníku na náměstí v Teplicích nad Metují. Vydáme se po červené značce směrem do Bučnice. Přejedeme přes železniční přejezd, cca 300 m za ním odbočíme ze silnice doleva a stoupáme až na horní konec ulice na Kamenec, kde zahneme doprava a kolem sjezdovky sjedeme dolů ke vstupu do Teplických skal. Pokračujeme dále po červené do Bučnice. Lesní cesta vede proti proudu řeky Metuje a kopíruje hlavní silnici na Trutnov. U penzionu Skalní Mlýn se napojujeme na cyklostezku, po které pokračujeme až do Adršpachu.

U rozcestníku Adršpach u vstupu do skal máme možnost občerstvení. Adršpašské skalní město patří k nejznámějším v České republice. Skalní město je zpřístupněno značeným prohlídkovým okruhem, který lze projít individuálně nebo za doprovodu místního průvodce a s výkladem. Kola můžete uschovat na parkovišti.

Od rozcestníku Adršpach sledujeme stále červenou značku vedoucí po silnici a po 1 km odbočíme ze silnice vlevo, na vedlejší asfaltovou cestu. Zde se připojujeme na značení cyklotrasy č. 4036 a mírně stoupáme nad obec. Nabízejí se nám překrásné výhledy na Adršpašské skály, přímo nad námi se v závěru skalního města tyčí vysoká věž Král.

Přejedeme přes železniční koleje a prudce stoupáme po červeně značené cyklotrase, která vede okolo Adršpašsko-teplických skal. Po levé straně míjíme Starozámecký vrch, vpravo se nám otvírají krásné výhledy na Jestřebí hory a za dobré viditelnosti i na Krkonoše. Cesta vede zvlněným terénem přes rozcestník Liščí sedlo nad Janovicemi.

Odtud vede cyklotrasa souběžně se žlutou turistickou značkou. Dostáváme se k rozcestníku Pod zvětralým vrchem. Od rozcestníku pokračujeme po loukách, po levé straně cesty se nám nabízejí překrásné výhledy na Chrámové stěny v Teplických skalách a na Krkonoše (za námi).

Přes louky přijíždíme k lesu a po jeho okraji pokračujeme až nad osadu Skály. Zde je možné (ovšem bez kol) krátce vystoupat na nejvyšší bod Adršpašských skal - vrch Čáp s rozhlednou. Po značené cyklotrase sjíždíme na lesní cestou na silnici v sedle Váha. Zde odbočte doprava a krátce sjeďte k zámečku Bischofstein (výborná možnost občerstvení) v osadě Skály.

Od rozcestníku Osada Skály pokračujeme po červené turistické značce kolem zámečku a později táhlým sjezdem do Dědova. Zde, na křižovatce červeného značení se silnicí, odbočujeme doleva a připojujeme se na dálkovou cyklotrasu č. 22, po které přijedeme po cca 4 km do Teplic nad Metují.
Partneři projektupřehled partnerů >

Ministerstvo pro místní rozvoj
CzechTourism
Královéhradecký kraj
Hobra Školník
Ústecký kraj
Broumovský klášter
Český ráj