Zámek Benešov nad Ploučnicí

Státní zámek Benešov nad Ploučnicí (národní kulturní památka) je velice cenný renesanční zámecký areál, který je právem nazýván “perlou saské renesance”. V centru města se dochoval velmi významný komplex dvou oddělených samostatných zámeckých celků - Horního a Dolního zámku, k nimž můžeme připojit ještě třetí doklad jedinečné renesanční architektury, přilehlý farní kostel Narození Panny Marie.

Všechny tři stavby spojuje míšeňský šlechtický rod Salhausenů, který přišel do Čech na počátku 16. Století a v duchu saské renesance zde rozvinul významné stavební aktivity. Salhausenové byli po bitvě na Bílé hoře donuceni opustit Čechy a každý zámek dostal svého vlastníka. Ti sídlili na svých honosnějších sídlech a oba zámky sloužily pouze jako letní residence a později je obývaly jen vrchnostenští úředníci. Tím se oba zámky vyhnuly výraznějším přestavbám a uchovaly si svou jedinečnou renesanční podobu.

Prostory zámeckých objektů citlivě doplňují zdejší expozice dobového nábytku, porcelánu, zbraní, obrazů a grafik i uměleckých řemesel, evokující život drobné šlechty na panském sídle v 16. a 17. století. Na zámeckém nádvoří je umístěna kopie sochy Tritona od holandského mistra Adriana de Vries. V areálu zámku jsou dva prohlídkové okruhy a informační středisko. Zámecká zahrada je celodenně volně přístupná.

Nejbližší stanice:
Stanice: Děčín, Loubí, překladiště

Linka: Turistický autobus - linka č. 434

Vzdálenost:

7,7km

Stanice: Děčín, Loubí, I

Linka: Turistický autobus - linka č. 434

Vzdálenost:

7,9km


Najít na mapě:

Kontakty:

Zámek Benešov nad Ploučnicí
Zámecká 51, 407 22 Benešov nad Ploučnicí
www.zamek-benesov.cz
Partneři projektupřehled partnerů >

Hobra Školník
Středočeský kraj
Liberecký kraj
Český ráj
Broumovsko
CzechTourism
Ústecký kraj