Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Kolem skal

  • Náročnost trasy: lehká / středně obtížná
  • Doporučené kolo: MTB
  • Délka trasy: 24 km
  • Převýšení: 385 m
  • Časová náročnost: 2 hodiny

Trasa začíná u rozcestníku pod železničním nadjezdem u náměstí v Teplicích n. M. (informace viz TRASA 3). Vydáme se po červené značce směrem do Bučnice. Přejedeme přes železniční přejezd, cca 300 m za ním odbočíme ze silnice doleva a stoupáme až na horní konec ulice na Kamenec, kde zahneme doprava a kolem sjezdovky sjedeme dolů ke vstupu do Teplických skal (informace viz TRASA 3).

Od rozcestníku Teplické skály - vstup pokračujeme dále po červené do Bučnice. Lesní cesta vede proti proudu řeky Metuje a kopíruje hlavní silnici na Trutnov. U penzionu Skalní Mlýn se napojujeme na tuto silnici, po které pokračujeme, stále po červené značce, až do Adršpachu.

U rozcestníku Adršpach u vstupu do skal máme možnost občerstvení. Adršpašské skalní město patří k nejznámějším v České republice. Skalní město je zpřístupněno značeným prohlídkovým okruhem, který lze projít individuálně nebo za doprovodu místního průvodce a s výkladem.

Od rozcestníku Adršpach sledujeme stále červenou značku vedoucí po silnici a po cca 1 km odbočíme ze silnice vlevo, na vedlejší asfaltovou cestu. Zde se připojujeme na značení cyklotrasy č. 4036 a mírně stoupáme nad obec. Nabízejí se nám překrásné výhledy na Adršpašské skály.

Přejedeme přes železniční koleje a prudce stoupáme po červeně značené cyklotrase, která vede okolo Adršpašsko-teplických skal. Po levé straně míjíme Starozámecký vrch, vpravo se nám otvírají krásné výhledy na Jestřebí hory a za dobré viditelnosti i na Krkonoše. Cesta vede zvlněným terénem přes rozcestník Liščí sedlo nad Janovicemi.

Odtud vede cyklotrasa souběžně se žlutou turistickou značkou. Dostáváme se k rozcestníku Pod zvětralým vrchem. Od rozcestníku pokračujeme po loukách, po levé straně cesty se nám nabízejí překrásné výhledy na Chrámové stěny v Teplických skalách a na Krkonoše (za námi).

Přes louky přijíždíme k lesu a po jeho okraji pokračujeme až nad osadu Skály. Po značení cyklotrasy sjíždíme na lesní parkoviště u silnice, u rozcestníku nad zámečkem Bischofstein (možnost občerstvení). Od rozcestníku odbočujeme vpravo a po silnici klesáme do osady Skály (informace viz TRASA 3).

Od rozcestníku Osada Skály pokračujeme směrem na Dědov: cca 100 m za rozcestníkem odbočujeme doleva na polní cestu (neznačený úsek), která začíná naproti vjezdové bráně do areálu Zámečku, a po které jedeme cca 1,3 km podél lesa k dalšímu rozcestníku. Zde uhýbáme vpravo a sledujeme červenou turistickou značku směrem na Dědov.

Cesta nejprve stoupá mírně do kopce, z jeho vrcholku pak sjíždíme už přímo do Dědova. Zde, na křižovatce červeného značení se silnicí, odbočujeme doleva a připojujeme se na dálkovou cyklotrasu č. 22, po které přijedeme po cca 4 km do Teplic nad Metují.

Zimní varianta trasy:

Adršpach – rozcestník Liščí sedlo nad Janovicemi (6 km) – rozcestník Pod zvětralým vrchem na Záboři (7,5 km) – rozcestník Skály, parkoviště (11 km) – rozcestník Osada Skály (11,5 km)
CZ