Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Po skalních vyhlídkách a útvarech

Ostaš 5
Ostaš 2
Ostaš 3
Ostaš 4
vyhled-ostas-kocici-skaly.jpg
Ostaš 1
03-ostas-horni-labyrint.jpg
07-ostas-kocici-hrad.jpg

Výchozím bodem je rozcestník u nádraží ČD Teplice n. Metují. Od rozcestníku se vydáme po žluté značce, po silnici, směrem na Skály (zámeček). Přejdeme řeku Metuji a na silniční křižovatce, u penzionu Rybárna, odbočíme vpravo. Míjíme Rybárnu a autobusovou zastávku a odbočujeme vlevo, na vedlejší asfaltku, která stoupá směrem na Skály. Silnice mírně stoupá několika zatáčkami.

Po cca 2,3 km se na silnici připojuje modré turistické značení, které přichází z Kamence a po kterém dojdeme až do osady Skály, k zámečku Bischofstein (možnost občerstvení). Bližší popis zámečku viz TRASA 3. Od rozcestníku Skály pokračujeme po červené značce směrem Dědov. Po 100 m přicházíme k dalšímu rozcestníku, odkud vychází odbočka na zříceninu středověkého hradu Skály – jedná se o vyhlídku na skalních věžích (výhled na osadu Skály, Ostaš...).

Bližší popis TRASA 3. Lesní cestou se dostaneme po 1,3 km k dalšímu rozcestníku, pokračujeme stále po červené, rovně a mírně vzhůru, na okraj protějšího lesa. Cca 300 m jdeme podél lesa, poté odbočíme vlevo mezi pole. Nabízí se nám pěkné výhledy na pásmo Javořích hor a Ostaš (vpravo). Cesta se mění v kamenitý úvoz a bukovým lesem klesá do obce Dědov.

Červené značení přichází k silnici, odbočuje vpravo a po této silnici pokračujeme. Cestou míjíme několik roubených chalup. Po cca 400 m odbočuje značení vlevo, přejdeme řeku Metuji a kolem pěkných roubených stavení přicházíme k rozcestníku Dědov (ČD). Dalších 50 m pokračuje červená souběžně se silnicí, následně odbočujeme vlevo a mírně stoupáme.

Projdeme pod železničním viaduktem a napojíme se na lesní cestu, která nás dovede až k rozcestníku Údolí Klučanky. Od rozcestníku začneme lesní pěšinou mírně stoupat na Ostaš, míjíme pramen a cca po 1 km přicházíme k rozcestníku, k odbočce do Dolního labyrintu (zelené značení). Z lesa vyjdeme přímo u chatové osady Ostaš (možnost občerstvení). Popis prohlídkových okruhů a Ostaše, viz TRASA 10. Zde naše trasa končí.

Máme několik dalších možností, kam pokračovat:

  • po zelené značce do Police nad Metují
  • po TRASE 10 přes Žďár nad Metují do Police nad Metují
  • po silnici na autobusovou zastávku v PěkověCZ