Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


První pokus o založení muzea v Děčíně uskutečnil v roce 1892 německý spolek Deutscher Gewerbeverein, jehož snahou bylo otevřít muzeum s uměleckoprůmyslovým zaměřením po vzoru již existujícího muzea v Liberci. 
V roce 1908 se podařilo místnímu lékárníkovi Franzi Justovi přesvědčit městské zastupitelstvo o nákupu soukromých sbírek v ceně 2 000 K, čímž byl učiněn rozhodující krok k otevření městského muzea, u jehož zrodu stál od roku 1910 i spolek Tischgesellschaft Alt-Tätschen.
V letech 1949–1953 byly muzejní sbírky pod vedením RNDr. Karla Samšiňáka, prvního skutečného odborníka a přírodovědce na půdě zdejšího muzea, nově uspořádány a podrobně revidovány.
Muzeum zahájilo svou činnost v nové budově v dubnu 1955.
Velkým výstavním počinem se stává expozice Vývoj lodní dopravy na Labi otevřená v roce 1969 – v roce, kdy je muzeu jako jedinému na našem území udělena specializace právě v oblasti historie lodní dopravy po celém toku Labe. Proto také muzeum disponuje jednou z největších knihoven o plavbě vůbec a vlastní i rozsáhlý fotoarchiv plavidel, sbírku starých vodních map Labe a Vltavy, obsáhlý soubor konstrukčních nákresů a plánů a mnohé další reálie dokumentující tento specifický způsob dopravy a přepravy.
V muzeu najdete řadu dalších expozic stejně jako průběžných výstav nejen s regionální tématikou.

Otevírací doba:

leden - duben: středa - neděle 9.00 - 17.00 hodin (v pondělí a úterý zavřeno)

květen - září: úterý - neděle 10.00 - 18.00 hodin (v pondělí zavřeno)

říjen - prosinec: úterý - neděle 9.00 - 17.00 hodin (v pondělí zavřeno)

Skupiny: Návštěvy pro více než 5 osob je možné domluvit (i na pondělí) na tel. 412 531 549.




CZ