Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Zámecký vrch je výrazný osamělý čedičový kopec (529,6 m n. m.) u města Česká Kamenice v okrese Děčín. Je známý zejména kvůli pozůstatkům Kamenického hradu a obnovené rozhledně na jeho vrcholu. Je nejvyšším vrcholem geomorfologického podokrsku Českokamenická vrchovina. Vrchol kopce převyšuje Českou Kamenici o 200 metrů.

Mezi Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem je vytyčena zeleně značená cesta KČT pro pěší turisty, z níž je vytvořena odbočka na vrchol. Nejbližší spojení vlakem i autobusem je z České Kamenice.

Historie

Kamenický hrad byl zřejmě založen již v 13. století, ale o jeho rozkvět a dostavby se postarali páni z Vartenberka až před rokem 1430 na ochranu zemské stezky vedoucí do Lužice. Název byl odvozen od horské říčky Kamenice plné balvanů. O 10–15 let později lužická města sestavila vojenskou výpravu jako odvetu za loupeživé výpravy Vartenberků do Lužice a zřejmě v období let 1440–1444 hrad vypálila. Po řadě desetiletí, až roku 1515 koupili panství páni ze Salhausenu. Další záznamy dosvědčují, že v roce 1535 je Kamenice znovu pánů z Vartenberka, ale to byl již hrad neobývaný. Strhla se o něj potyčka v roce 1639 za třicetileté války a Švédi jej znovu vypálili a pobořili. V roce 1880 se členové Okrašlovacího spolku pustili do vyčistění od náletů a oprav zdiva. Pak byla budova hradního paláce upravena jako turistická chata, byla zde postavena i 16 metrů vysoká rozhledna s pěkným výhledem na Českou Kamenici. V roce 1910 spolek dokázal zpřístupnit rytířský sál. Po roce 1940 začal objekt vč. rozhledny chátrat, 10 let poté zanikla restaurace, dřevěná věž se rozpadávala.

Obnova

V roce 1995 se zásluhou v České Kamenici nově zřízené nadace pro obnovu Zámeckého vrchu podařilo zahájit obnovu. Z hradu se zachoval hradní palác a část kamenných hradeb. Ruiny byly opět vyčištěny, zdi zpevněny a v roce 1998 byla dokončena stavba nové rozhledny. Slavnostní znovuotevření se konalo 13. června 1998.
CZ