Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Děčínský sněžník

GPS souřadnice:
50°47'35,16"N
14°6'30,6"E
Tel.: +420 603 923 139

Ve výšce 723 m n.m. nad městem Děčínem, na nejvyšší stolové hoře v zemi se nachází rozhledna Děčínský Sněžník, nesoucí stejného jména jako samotná stolová hora. Děčínský Sněžník Vás upoutá jak  svým okouzlujícím výhledem na Lužické hory a Česko-Saské Švýcarsko, tak zejména pro své unikátní proudění vzduchu. Díky termickým stoupavým  proudům kolem stolové hory se zde mísí proudy vzduchu až od Severního moře, pro jejichž blahodárné účinky bývá toto místo nazýváno "Větrné lázně".

František Thun ji nechal roku 1864 zbudovat podle plánů architekta Hanela. Na svém počátku byla vybudována ke geografickým účelům. Samotná věž měří 33 metrů a byla vystavěna v alžbětinském stylu. Byla hojně využívána zeměměřiči z Rakouska, Pruska i Saska. S rozvojem turistického ruchu nezůstala rozhledna bez povšimnutí  a tak hrabě Thun najal strážného, který na rozhlednu  za poplatek pouštěl výletníky.  Postupem času se rozhledna stávala známější i za hranicemi a tak zde byl zřízen hostinec.

Z vyhlídkové plošiny věže se zubatým cimbuřím je kruhový výhled k severu na stolové hory Saského Švýcarska, na východ do Českého Švýcarska a Lužických hor, k jihu na čedičové kupy Českého Středohoří a na Krušné hory na východě.
CZ