Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Bastei v Saském Švýcarsku

Z vyhlídkové skály Bastei (připomíná hradní baštu) tyčící se 190 metrů nad Labem (nadmořská výška 305 m) se otevírá jeden z nejlepších krajinných výhledů ve střední Evropě.

Už v roce 1851 byl mezi obrovskými skalami postaven kamenný most pro návštěvníky, který spojil Baštu se skalním hradem Neurathen. Okruh dlouhý 5 km vede z velkého parkoviště v Oberrathen. Zde je i stanice vlaku z Bad Schandau (Děčína). Přístup je možný přívozem do letoviska Niederrathen, pak následuje dlouhý výstup strží Švédské díry na zalesněnou plošinu, a dále kolem parkoviště k hotelu, restauraci a k vlastní vyhlídce. Dále můžete pokračovat na Ferdinandsstein, což je vyhlídkové skalisko s pohledem na mohutné věže skalního města, a po kamenném mostě s hloubkovými pohledy k Labi i do strží dojít ke skalnímu hradu Neurathen (platí se vstupné). Lze projít mimo a sestoupit po upraveném schodišti a cestě kolem dalších vyhlídek zpět do Niederathen k přívozu. Vše je možné stihnout za 2 hodiny, ale raději věnujte místu více času.

Kdo chce svými kroky spíše šetřit, dojede autem ze směru Pirna (od dálnice) přes Lohmen na parkoviště, odkud dojde k vyhlídce po rovné asfaltce v lese. I s cestou ke kamennému mostu a zpět jde asi o dvoukilometrovou procházku.

Počítejte s tím, že za hezkého počasí se budete tlačit v zástupech turistů. Nejlépe je skály navštívit brzy ráno nebo před západem slunce nebo v zimním období. Zažijete zcela jinou atmosféru a scenerii si vychutnáte dokonale.

Další popis trasy na Bastei.
CZ