Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Labským kaňonem

Kaňon Labe je průlomem naší největší řeky v křídové tabuli mezi Děčínem a Pirnou. Na české straně mezi Děčínem a Hřenskem je kaňon nejhlubší. Kolmé skalní stěny a ostrohy se tyčí až do výše 400 metrů (Růžový hřeben), hloubka kaňonu je v těchto místech 300 metrů. Řada skalních útvarů na okrajích kaňonu umocňuje návštěvnický prožitek.

Trasa: Děčín – Kvádrberk – Labská stráž – Růžový hřeben – Belveder – Dolní Žleb

Popis trasy: Od zastávky MHD Děčín – nemocnice po červené stoupáme do kopce na Kvádrberk/Stoličnou horu, kde nás čeká první vyhlídka – Císařský výhled. Odtud lze vidět celý Děčín a okolí. Dále pokračujeme po červené nad kaňonem Labe k pavilonu Labská stráž. Cesta vede lesem k silnici Děčín – Česká Kamenice, v jejíž blízkosti vede běžným zrakům skrytá pěšina údolím Ludvíkovického potoka. Odtud nás opět čeká stoupání  ke skalním vrcholům nad tokem Labe. Nejznámější je upravená Růžová vyhlídka, jeden z nejlepších hloubkových pohledů do monumentálního labského kaňonu. Následuje další odklon od řeky do přilehlých lesů, v nichž se trasa napojuje na historickou Alejovou (nebo i kočárovou) cestu z Bynova na královnu labských vyhlídek, Belveder. Odtud se vydáme zpět a po zelené prudce dolů po kamenných schodech k řece a k přívozu v Dolním Žlebu. Na protějším břehu pár metrů po proudu lze využít i železniční stanici.

Délka: 15 km

Doba trvání: 6 hodin

Náročnost: středně namáhavé, v úseku Růžová vyhlídka – Belveder pohodlné

Nástupní místo: Děčín (vlak, autobus, MHD)

Cílové místo: Dolní Žleb (vlak – Dráha národního parku)

Doprava: MHD, vlak, bus

Zajímavosti na trase:

  • Stoličná hora - Kvádrberk
  • Císařský výhled na Kvádrberku
  • Naučná stezka Kaňon Labe
  • Pavilon Labská stráž
  • Růžová vyhlídka
  • Vyhlídka Belveder

Varianty trasy: Pokud nechcete scházet po zelené do údolí Labe na přívoz a vlak, můžete se vydat do Labské Stráně na autobus směr Děčín.

Praktické info: Na zastávku MHD Nemocnice jezdí linky 201, 207, 237, všechny od Hlavního nádraží.
CZ