Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Tiské stěny a Děčínský Sněžník

Tiské stěny leží v horské poloze (600 m n. m.) nedaleko hřebene Krušných hor. Toto nevelké, komorní skalní město lze projít od Turistické chaty na východním okraji pohodlně za 1,5 -2 hodiny (asi 4 km, podle množství absolvovaných odboček a vyhlídek). Naučná stezka Velkými a Malými stěnami vás překvapí spoustou průchodů, převisů, otvorů, skalních bran a věží. Je ideální pro návštěvu s dětmi. Vrátit se můžete po hřebeni stěn po červené značce "výhledy na České středohoří". Přístupy jsou možné od Tisé nebo Turistické chaty, v létě je placený vstup.

V nedaleké obci Sněžník (parkoviště u Hraniční boudy) na náhorní bezlesé plošině začíná pohodlný výstup asfaltovou cestou o jedno skalní patro výše, na tabuli Děčínského Sněžníku. Z okrajů skal se postupně otevírají hloubkové výhledy na Saské Švýcarsko, Drážďany, České středohoří, Lužické hory a Krkonoše. Jeden z nejlepších výhledů v severní polovině Čech můžete ještě umocnit výstupem na rozhlednu z r. 1864. Z parkoviště tam a zpět je trasa dlouhá asi 4 km.

Z Tiských stěn lze dojít po značených cestách do oblasti Rájeckých a Ostrovských skal na hranici se Saskem. Na německé straně v údolí Bělé se nachází Herkulovy sloupy, jedny z nejlépe utvářených pískovcových věží skalních měst.

Trasa: Tisá – Ostrov – Děčínský Sněžník – Jílové

Popis trasy: Z Tisé do Tiských stěn vede červená značka, která pokračuje po vrcholech skal s výhledy k Turistické chatě a dále vede  lesním  údolím obklopeném skalami kolem Volských kamenů do Ostrova. Cesta stoupá po okraji Ostrovských skal na plošinu. V zimě jsou tu značené  lyžařské běžecké stopy.  Lesem a po louce přijdeme  k osadě Sněžník (Hraniční bouda). Odtud stoupá silnička k rozhledně na Děčínském Sněžníku.  Červená v půli cesty odbočuje vpravo, lepší je ale stoupat dál silnicí a zastavit se na Drážďanské vyhlídce s výhledy na stolové hory v Německu. Další úsek cesty se vine po rovině k rozhledně Děčínský Sněžník, která poskytuje úžasný kruhový rozhled. Od rozhledny míříme dál po červené a zelené na hraně skal k odbočce, od které zelená prudce sestupuje přes jižní část obce Sněžník k silnici do Jílového. Zde se blízko zdejšího zámku nachází autobusová zastávka Jílové-náměstí.

Délka: 14,5 km

Doba trvání: 5 hodin

Náročnost: středně náročná

Nástupní místo: Tisá (autobus)

Cílové místo: Jílové (autobus)

Doprava: bus

Zajímavosti na trase:
•    Skalní město Tisá
•    Volské kameny a Ostrovské skály  
•    Naučná stezka Zapomenuté pohraničí
•    Rozhledna Děčínský Sněžník
•    Zámek Jílové

Praktické info: Z Děčína neexistuje do Tisé přímý autobusový spoj, je třeba přestupovat. Od Hlavního nádraží Děčín na konečnou do Libouchce 432, zde přestoupit na spoj od Úštěka do Bahratalu 452. Z Jílového zpět do Děčína již uvedenou linkou 432. Na rozhlednu je kromě vstupu třeba složit vratnou kauci 100 Kč za zapůjčený klíč.
CZ