Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Zadním Českým Švýcarskem

Oblast tiché krásy a tajemných roklí mezi Doubicemi, Krásnou Lípou a Brtníky.

Trasa: Krásná Lípa – Kamenná Horka – Kyjov – Turistický most – Brtníky

Popis trasy: Z Krásné Lípy vyrazíme po žluté přes Kamennou Horku (udržované podstávkové domy) a dál projdeme pastvinami (s výhledem na okolí) do Kyjova. Část cesty vede v souběhu s Köglerovou naučnou stezkou. V Kyjově od restaurace Na Fakultě se vydáme po červené Kyjovským údolím mezi pískovcovými skalami podél říčky Křinice. Na rozcestí Pod praporkem se vyplatí udělat si krátkou zacházku (tam a zpět) ke skalnímu útvaru Klenotnice. Dál pokračujeme až k Turistickému mostu, odkud vystoupáme po zelené z údolí vzhůru přes Brtnický hrádekVelký Pruský tábor a bývalý zámeček Šternberk do Brtníků. Odtud pojedeme zpět do Krásné Lípy autobusem, nebo o víkendech vlakem.

Délka: 13 km

Doba trvání: 4 - 5 hodin (v letním období)

Náročnost: v zimním období náročná, po zbytek roku nenáročná

Nástupní místo: Krásná Lípa – náměstí (bus, vlak)

Cílové místo: Brtníky (bus, vlak)

Zajímavosti na trase:

  • Dům Českého Švýcarska, Krásná Lípa
  • Kyjovské údolí
  • Vinný sklep a Jeskyně víl (v zimě)
  • Brtnické ledopády
  • Brtnický hrádek
  • Velký pruský tábor

Varianty trasy:

V Kyjově je možné místo po červené značce pokračovat po Köglerově naučné stezce mezi skalami přes Kinského vyhlídku a Kyjovský hrádek a napojit se na červenou Pod Praporkem (u odbočky na Klenotnici). Pozor, náročný úsek – žebříky a strmé schody ve skalách!

V zimním období jsou značené tzv. ledopády v Kyjovském údolí (Jeskyně víl a Vinný sklep) od Turistického mostu je to okruh po Brtnických ledopádech.

Praktické info: Z Brtníků do Krásné Lípy  autobusový spoj  linka 407. O víkendech a svátcích jezdí přes Brtníky vlak na trase Mikulášovice dolní nádraží – Krásná Lípa/Rumburk.
CZ