Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Dlaskův statek je typickou ukázkou tradiční lidové architektury turnovského typu z 18. století. Roubený Dlaskův statek s typickou pojizerskou skládanou lomenicí a pavlačí je od roku 2010 Národní kulturní památkou České republiky. Při vchodu do usedlosti se nachází patrový roubený špýchar, který sem byl v šedesátých letech 20. století přenesen z Malého Rohozce.

Od roku 1967 je celý areál součástí Muzea Českého ráje v Turnově, které objekt zpřístupnilo veřejnosti. V současné době se zde nachází stálá expozice lidového interiéru a podomácké výroby v oblasti Pojizeří, doplněná o krátkodobé tematické výstavy. Dvůr obehnaný unikátní trámcovou hradbou ožívá několikrát do roka, zvláště o Velikonocích, posvícení nebo masopustu, tradičními lidovými slavnostmi.

Akce na Dlaskově statku v roce 2022:

Folklórní akce zaměřené na výroční zvyky lidového prostředí, součástí programu řemeslně-výtvarné dílny, vystoupení folklórních souborů, loutková představení, komentované prohlídky expozice Dlaskova statku, řemeslný jarmark.

12. 2. Masopust na Dlaskově statku
16. 4. Velikonoce na Dlaskově statku
9.–11. 6. Řezbářské sympozium na Dlaskově statku
24. 9. Posvícení na Dlaskově statku
2. 7. / 9. 7. / 16. 7. / 23. 7. / 30. 7. / 6. 8. / 13. 8. / 20. 8. / 27. 8. Řemeslné soboty na Dlaskově statku

Pořádání akcí na Dlaskově statku v Dolánkách se bude řídit platnými protiepidemickými nařízeními vlády ČR. Akce mohou být zrušeny. Sledujte proto webové stránky a facebook muzea.
CZ