Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Drábské světničky

GPS souřadnice:
50°31'52,943"N
15°1'54,912"E

Drábské světničky jsou pozůstatky původně dřevěného hradu vystavěného na pískovcových skalách u obce Dneboh, 4 km východně od Mnichova Hradiště. Skalní pevnost byla vybudována na severozápadním okraji plošiny zvané Hrada v nadmořské výšce okolo 370 m n. m. Hrad je od roku 1958 chráněn jako součást rozsáhlé kulturní památky, zahrnující širší prostor hradiště a přilehlou Klamornu.

Drábské světničky jsou vyhledávaným turistickým cílem. Dnešní turistický přístup vedený odspodu přitesanou skalní spárou vznikl nejspíše roku 1830, schodiště bylo rozšířeno ve dvacátých letech dvacátého století. Dnes je hlavní část vrcholových partií skalních bloků propojena soustavou žebříků a mostů v jeden prohlídkový okruh.

Prohlídka hradu je bezplatná a probíhá bez průvodce. Platí se pouze parkovné pod skalami.

Nejkratší cesta ke skalnímu masívu vede po modré turistické značce od parkoviště Kavčina v obci Dneboh (0,6 km). Nejbližší vlaková zastávka v obci Březina na trati Praha-Turnov je po žlutě značené cestě vzdálená od skalního hradu 2,5 kilometru.

V současné době probíhá rekonstrukce lávek a schodů na turistickém okruhu. Před svou návštěvou se informujte o možnostech vstupu.
CZ