Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Riegrova stezka

GPS souřadnice:
50°36'56,098"N
15°18'32,824"E

Tato lokalita nespadá přímo pod pískovcová skalní města, které se vám na těchto stránkách snažíme přiblížit, leží ale nedaleko Malé Skály a je to úžasné místo, které nemůžete při svých túrách vynechat.
Riegrovou stezkou se můžete projít z Železného Brodu do Semil. Cesta vede hlubokým údolím podél řeky Jizery. Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi.
Riegrova stezka je 3,5 km dlouhá naučná stezka, vedoucí z městské části Bítouchov – Semily do Spálova. Trasa stezky návštěvníky provází po pravém břehu řeky Jizery.
Cesta je zčásti vylámaná ve skále, prochází čtyřmi tunely a po 77 m dlouhé visuté lávce. Okolní skalní stěny zde dosahují výšky až 40 m. 
Historie Riegrovy stezky se píše již od konce 19. století, kdy Klub českých turistů vybudoval tzv. starou část Riegrovy stezky, 1,3 km dlouhou cestu ze Železného Brodu k soutoku říčky Kamenice s Jizerou. Až v roce 1909 se začalo s budováním tzv. nové části stezky od Podspálova do Semil.
Průchod Riegrovou stezkou můžete spojit v delší  okružní výlet s návratem tzv. Kamenického stezkou přes řadu vyhlídek. Celý okruh je dlouhý 9 km a k jeho absolvování si vyhraďte něco přes tři hodiny.
Nad stezkou je také vybudována via ferrata, o které se blíže dočtete ZDECZ