Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Stará škola – Dřevěnka

Obec: Police nad Metují
GPS souřadnice:
50°32'13,998"N
16°14'4,893"E
Tel.: +420 775 393 608
E-mail: vecerova@muzeumnachodska.cz

Původní barokní patrová roubená budova se šindelovou mansardovou střechou byla postavena v roce 1785 jako náhrada za nevyhovující dřevěnou školu z roku 1705. Ve škole se vyučovalo až do roku 1857.
V přízemí se nacházely dvě třídy a v patře byty učitelů. Kolem roku 1900 byla v přízemí bývalé školy umístěna truhlárna. Interiéry jsou již nepůvodní, upravené v 90. letech 20. století (nové podlahy, akumulační kamna, vestavěné sociální zařízení). Z původního vybavení se zachovalo původní dřevěné schodiště ve vstupní síni.

V současné době jsou v přízemí nainstalovány ukázky dvou školních tříd a v patře replika bytu z počátku 20. století. Průchodem přes bývalou černou kuchyni se podívají na zahrádku za školou, kde jsou k vidění například původní latríny. Výstavu přibližující život ve staré škole připravilo Muzeum Náchodska ve spolupráci s Cechem panen rukodělných. Expozice nezachycuje podobu školy v době, kdy zde reálně probíhala výuka (1785–1856), ale až mladší období. V menší školní třídě jsou vystaveny ukázky historických celodřevěných školní lavic z Pěkova a Dolních Vernéřovic. Nově zřízená velká školní třída připomíná dobu 30. let 20. století, její vybavení pochází ze zrušené školy v Dolních Vernéřovicích a daroval jej obecní úřad v Jívce.

Byt v prvním patře je zařízen převážně nábytkem ze sbírek Muzea Náchodska. Návštěvníky může zaujmout komplet ložnice z domácnosti pana Fajta z Police nad Metují či stará lednička z Hejtmánkovic. Vystavené nádobí, oblečení, prádlo a další vybavení je ze sbírek paní Šťovíčkové, Hejnové a z darů různých dobrodinců.
CZ