Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Broumovsko

Adršpašské skály ze Starozámeckého vrchu
Adršpašské skály - Pískovna
Policko z hřebene Supích skal
Ostaš z hřebene Supích skal
Ostaš - Horní labyrint / foto O. Jenka
Broumovské stěny
Adršpašské skály - Velká panorama
Broumovské stěny - Třešňová rokle / foto O. Jenka

Chcete-li si vychutnat krásu a ticho skalních měst, udělejte si výlet na Broumovsko v zimní sezóně. Zde je několik krásných míst, která stojí za vaši pozornost. Jednodenní výlet je jistě dobrý nápad, co takhle ale delší pobyt? Prodloužený víkend nebo týdenní dovolenou můžete naplánovat i podle nabídky ubytování a stravování na Broumovsku.

Adršpašské skály

Adršpašské skály jsou tradičně přístupné i v zimním období. Záleží pouze na počasí, jestli se dají projít celé, nebo jen jejich nejstarší část, tzv. "Stará partie" (od vstupu do skal po Malý vodopád). Pod sněhovou přikrývkou získávají skály docela jiný vzhled a procházka mezi nimi je doslova pohádková. Vodopády jsou schované pod ledem, skály jsou ojíněné a zasypané sněhovými peřinami, jako by je na zimu zaklel zlý čaroděj. Jediné místo, které je v zimě nepřístupné, je skalní Jezírko, po kterém v letní sezóně plují pramice. Jezírko se na zimu vypouští. Naopak jezero v bývalé pískovně těsně za vstupní pokladnou si můžete prohlédnout v celé jeho kráse za každého počasí. Zimní čas neláká do Adršpašských skal tolik turistů, jako tomu je v letních měsících. Zažijete tu ticho, samotu a boží klid, stejně jako v celém Broumovsku.

Přestože v zimním období nejsou Adršpašské skály plné návštěvníků, jak je tomu tradičně v letních měsících, doporučujeme vám využít nový rezervační systém vstupného. Získáte výraznou slevu na vstupném.

Zima na Ostaši

Ostašské skalní labyrinty jsou známým výletním místem. Turisté je tradičně navštěvují i v zimě, kdy závěje sněhu, jinovatka a ledové rampouchy v převislých stěnách zcela změní jejich tvář. Oba turistické okruhy nejsou v zimě udržovány, při troše opatrnosti jsou ale dobře průchodné. Po podzimní těžbě kůrovcem napadeného lesa se především na Horním labyrintu objevily zcela nové výhledy, které překvapí i ty, kteří Ostaš důvěrně znají.

Teplické skály v zimě

Celý turistický okruh Teplickými skalami si můžete projít i v zimě. Při velkém přívalu sněhu to bude jistě dobrodružná výprava, v běžných zimních dnech je ale okruh schůdný. Hluboké soutěsky Sibiře se pod přívalem sněhu jakoby ještě více svírají, pod nohami vám zurčí pozvolna zamrzající Skalní potok. Chrámové stěny jsou za pěkných dnů osvícené až pozdě odpoledne zapadajícím sluncem, Chrámová náměstí jsou neobyčejně tichá. Prohlídku Teplických skal můžete spojit ve větší túry i výšlapem na nejvyšší vrch Adršpašsko-teplických skal – Čáp. Na jeho vrcholku stojí rozhledna s krásnými panoramatickými výhledy od Krkonoš po Orlické hory.

Broumovské stěny v zimě

Hřeben Broumovských stěn je pro svou divokost vyhledávaný především zdatnými turisty. Na klíčová místa s krásnými rozhledy dojdete i krátkou vycházkou z nejbližších parkovišť. Přejít ale celý hřeben Broumovských stěn vyžaduje více času. V zimě je zde krásně, a při troše opatrnosti je většina turistických cest průchodná. Mrazivá rána, kdy se v Broumovské kotlině válejí mlhy, jsou nezapomenutelná. V zimách s dostatkem sněhu zde s výhodou použijete sněžnice. Běžecké trasy jsou vedeny pod Stěnami v Broumovské kotlině, nebo naopak na náhorních svazích směrem od Police nad Metují. Především ale okolí Machova, na rozhraní Broumovských stěn a polských Stolových hor, je pro běžkaře rájem.
CZ