Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Český ráj

hruboskalsko-l-antos.jpg
hruboskalske-skalni-mesto08.jpg
la-img-2664-pano-1.jpg
Mariánská vyhlídka / foto P. Bičíková

Ze všech skalních měst nabízí Český ráj snad nejširší škálu tipů na zimní výlety a pobyty. Nejznámější skalní oblast, Prachovské skály jsou přes zimu krásně přístupné jen v době, kdy zde neleží sníh a led. V tomto případě je vstup do skal na vlastní nebezpečí a pohyb po příkrých schodech vyžaduje opravdu ostražitost. Totéž lze říci třeba o Skalách na Sokolu nebo Chlévišti, i krásný výlet úsekem Zlaté stezky Českého ráje po Vranovském hřebeni mezi Frýdštejnem a Pantheonem se za ledu a sněhu mění v dobrodružnou výpravu. V zimních skalách prosím vždy pamatujte na svou bezpečnost. Naopak bezproblémový je třeba níže uvedený výlet Hruboskalskem nebo výlety kolem rybníků v Podtroseckých údolích či průchod Věžickým údolím. Také Borecké skály vám poskytnou neopakovatelné výhledy na Trosky, které v zimní krajině vypadají ještě monumentálněji. Jednoduše: zimní Český ráj a jeho skalní města jsou lákavým místem pro výlety i delší pobyty. Prodloužený víkend nebo týdenní dovolenou můžete naplánovat i podle nabídky ubytování a stravování v Českém ráji.

Okruh Hruboskalskem

Výlet vás provede nejznámějším skalním městem Českého ráje. Celá trasa je v zimě s přiměřenou opatrností průstupná, doporučujeme kvalitní obuv, trekingové hole použijete s výhodou. Půjdete z Turnova na hrad Valdštejn, přes Hruboskalsko na parkoviště pod Valdštejnem a zpět do Turnova.

Turnov-město, vlak – Hlavatice (po červené – 1,3 km) – Valdštejn (po červené – 2,6 km) – U Adamova lože (po červené – 5,5 km) – Mariánská vyhlídka (po žluté – 6,1 km) – Antonínův pramen (po žluté – 7,1 km) – Parkoviště pod Valdštejnem (po žluté, později po cykloznačce 4089 a 4078 – 10,1 km) – Turnov-město, vlak (po zelené – 12 km)

Hlavatice

Pískovcová věž Hlavatice na severním okraji Hruboskalské plošiny je opatřená točitým ocelovým schodištěm a slouží jako rozhledna. Poskytuje výhled na Turnov, Kozákovský i Ještědský hřeben, Jizerské hory, Bezděz a Ralsko. Vyhlídka je opatřena orientační tabulí.

Valdštejn

Hrad Valdštejn, ležící na západním okraji Hruboskalského skalního města, je považován za nejstarší hrad Českého ráje. Byl založen kolem roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, jehož potomci si posléze začali říkat páni z Valdštejna. Na konci 15. století byl hrad opuštěn, později shořel a znovu jej pozvedli až Valdštejnové, kteří přišli po Albrechtu z Valdštejna. V 18. století zde vybudovali nevšední poutní místo s jedinečnou atmosférou. Další majitelé, Aehrenthálové, pak v první polovině 19. století propojili krajinu sítí turistických cest, vybudovali vyhlídky i nedaleké lázně Sedmihorky. Hrad Valdštejn zpřístupnili veřejnosti, čímž se stal jednou z prvních zpřístupněných památek v Českých zemích.

Arboretum Bukovina 

Arboretum Bukovina stojí za návštěvu i v zimním období. Bylo založeno v roce 1860 tehdejším majitelem hruboskalského panství Janem Bedřichem Lexou z Aehrenthalu a lesníkem Leopoldem Angerem a osázeno především americkými dřevinami, které se v něm nacházejí dosud. Arboretum je jednou z nejstarších sbírek dřevin a prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě. Stojí tu i historický altán z druhé poloviny 19. století, postavený ve švýcarském stylu, ve kterém se nachází expozice a sezónní informační centrum.

Mariánská vyhlídka

Jedno z nejkrásnějších míst v Českém ráji, Mariánská vyhlídka, nabízí typický pohled na zámek Hrubá Skála a skalní město, především na skupinu Dračích skal v pozadí s Troskami. Pod vyhlídkou se na skalní stěně Nekonečné věže nachází symbolický hřbitov horolezců.




CZ