Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


České Švýcarsko

cs3.jpg
cs4.jpeg
cs2.jpg

České Švýcarsko zažilo složité období. Část národního parku postihl loni v létě rozsáhlý požár. Přístup do několika málo lokalit je stále ještě omezen. V Českém Švýcarsku je ale stále možné bez omezení navštívit řadu skalních oblastí a krásných míst. Budete překvapeni, kolik do této doby opomíjených míst se vyrovná těm nejznámějším. Navíc jejich návštěvou podpoříte celý region a místní podnikatele. 

Tiské stěny a Děčínský Sněžník

Celý levý břeh Labe nebyl požárem zasažen. Zde se vám na rozsáhlém území nabízí celá řada výletů i dlouhých celodenních túr.
Skalní město nad vesnicí Tisá je jedním z nejspektakulárnějších a nejkrásnějších skalních areálů v Českém Švýcarsku s desítkami podivuhodně formovaných skalních věží, labyrintem cesta a chodeb. Nedaleko Tisé se rozkládají další skalní města Volské kameny, Ostrovské stěny a Rájec. Za návštěvu stojí především stolová hora Děčínský Sněžník s jednou z nejpůsobivějších kamenných rozhleden v Česku. Nabízejí se i desítky možností jak na kole, koloběžce nebo autobusem sjet například do údolí říčky Biela – k úchvatným Herkulovým sloupům anebo až ke skalní pevnosti Königstein, případně do nádherného Labského kaňonu. Tady lze objevovat nečekané a málo známé krásy, jako třeba barokní dlážděnou cestu nad Dolním Žlebem, Klopotský vodopád i netradiční přístupy k saským stolovým horám.

 

Jetřichovicko

Další z oblastí, která požárem nebyla zasažena je Jetřichovicko. Již více než sto let můžete okolí Jetřichovic projít po několika vyhlídkových naučných stezkách. Rozhodně si nenechte ujít výstup na Mariinu vyhlídku s nově osazenou replikou původního vyhlídkového altánu a pak se vydejte po hřebeni Jetřichovických stěn k Vilemínině vyhlídce a dál, až na Rudolfův kámen a zpátky do Jetřichovic nádhernou lesní stezkou mezi pískovcovými skalami. Mimořádným zážitkem je ale i výstup na nově zpřístupněný někdejší skalní hrádek Falkenštejn. Prohlédnout si můžete pitoreskní Trpasličí skály s reliéfy skřítků. Krásná je procházka Pavliným údolím, které vytváří říčka Chřibská Kamenice, případně její prodloužení po naučné stezce do Lipnice a Studeného. Málo známý je krásný pěší výlet přes Všemilská folga do Všemil se skalní kaplí, obrovolníky obnoveným sudetským hřbitovem, nově odkrytým největším skalním převisem v oblasti i pozoruhodnými podstávkovými domy. V Jetřichovicích se můžete i vykoupat v přírodním koupališti anebo relaxovat na sluncem prohřáté skále na vyhlídce Treppenstein.

Chřibská a okolí

Městečko Chřibská s malebným náměstím, kostelem sv. Jiří, příjemnou kavárnou i jedinečným muzeem zdejšího rodáka Tadeáše Henkeho, botanika a cestovatele, je obklopeno nádhernou přírodou, která ukrývá nečekané krásy. Třeba kaskádu vodopádů na potůčku stékajícím ze svahů Plešivce, tajuplný Chřibský hrádek, půvabnou Budersdorfskou cestu vedoucí na Tokáň i k pitoreskním Úzkým schodům a skalnímu útvaru Cipísek, který milují hlavně děti, jedinečný vodní náhon a akvadukt, přírodní koupaliště, krásné lesní cesty od Křížového buku, historické lesní divadlo, výlet k vyhlídce na Spravedlnosti i k podivuhodnému skalnímu útvaru Pickelstein. Procházka samotnou Chřibskou je navíc jedinečnou příležitostí prohlédnout si nevyhlášený a zcela živoucí skanzen unikátních podstávkových domů.

Krásnolipsko

Město Krásná Lípa je jedním z turisticky nejpohostinnějších míst. Co zde uvidíte? Krásně opravené náměstí s Domem Českého Švýcarska, informačním centrem a interaktivní expozicí, pivovarem Falkenštejn, čokolatérií Mana s čokoládovou dílnou, několika kavárnami. A to jsme se ještě nevydali do okolí, třeba na méně známou, ale krásnou vyhlídku na Karlově výšině, především ale na Köglerovu naučnou stezku, která Krásnolipsko protkává křížem krážem. Půjdete-li po ní, poznáte obec Vlčí Horu a rozhlednu na stejnojmenném kopci, který se nad ní tyčí, zajdete tu do divukrásné zahrady i prodejny a čajovny známé firmy na přírodní kosmetiku Nobilis Tilia, přes Kyjovské údolí se dostanete do údolí, kterou v zimě krášlí známé ledopády, projdete Brtníky s lesní křížovou cestou, vydáte se k Brtnickému hrádku a utajenému převisu Velký Pruský tábor, v Zahradách si prohlédnete udivující geologickou mapu a přes zaniklou obec Skřivánčí pole se alejí roku 2021 vrátíte do Krásné Lípy překvapováni krásnými výhledy na nejvyšší vrcholy Lužických hor na obzoru.

Šluknovsko

Původní název Šluknovského výběžku, Böhmisches Niederland (tedy nízká země) zahrnuje nesmírně zajímavou mírně zvlněnou krajinu od Dolní Poustevny po Varnsdorf. Najdete tu v první řadě čtrnáct venkovních křížových cest (například ve Šluknově, Vilémově, Brtníkách, na Annabergu a vrchu Jáchym nebo v Království), zajímavé sakrální památky – kupříkladu kostel sv. Mikuláše a Trojbokou kapli v Mikulášovicích, ohromující novorománskou basiliku minor ve Filipově, nejsevernější Loretu v Rumburku, Šluknovský zámek, kostel bez věže ve Varnsdorfu… Můžete se tu projít po Zlodějské cestě, vystoupat na rozhledny Tanečnice, Vlčí hora, Dymník a Hrádek, navštívit Vesnici roku 2019 Lipová. Potkáte tu bezpočet dnes už památkových industriálních objektů, výstavné vily rozličných  slohů, můžete se vypravit k nejsevernějšímu bodu Česka, ale výborný je i nápad překročit hranici a objevovat malebná příhraničí městečka jako Seifhennersdorf, Groβschönau nebo Waltersdorf.

Děčín a Děčínsko

Děčín, nejníže položené město v Česku, je první branou zemí českých, vplouváme-li sem proti proudu Labe. Nad řekou se tu tyčí dlouhodobě nejnavštěvovanější historická památka v Ústeckém kraji – děčínský zámek. Můžete zde projít třemi prohlídkovými okruhy, nádhernými zahradami, světovou raritou, kterou je Dlouhá jízda, i přilehlým kostelem Povýšení sv. Kříže. Na druhém břehu Labe, přímo naproti zámku je možné k restauraci na Pastýřské stěně vystoupat unikátní via ferratou. Je umístěna prakticky v samém centru města a tím se stala českým unikátem. Nahoře se potěšíte nádhernou vyhlídkou na Děčín, můžete ale také zavítat do nedaleké, v lese ukryté, zoologické zahrady. Cyklisté udělají osudnou chybu, nevyzkouší-li jednu ze dvou krásných cyklostezek – tu vedoucí proti proudu Ploučnice až do Benešova nad Ploučnicí, perly saské renesance, nebo Labskou stezku, která tu svou dlouhou cestu od pramenů řeky zakončuje nejhlubším pískovcovým kaňonem v Evropě. Labská stezka vede po levém břehu Labe, je proto otevřená a požáry na druhém břehu Labe nad Hřenskem ji nijak neomezily.
CZ