Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání


Český ráj

cr1.jpg
cr2.jpg
cr4.jpg
cr3.jpg

Podzimní čas ve skalních městech je jedním z nejkrásnějších období. Přes léto jsou centra skalních oblastí čím dál tím více zatěžována velkou návštěvností, koncem prázdnin se ale vše mění a září, říjen i listopad postupně přinášejí do skal klid a ticho. Vyzkoušejte jak krásné jsou skály… nejen v nízkém podzimním slunci ale i při mlhavých ránech a dešťových přeháňkách. Následuje několik našich tipů na váš celotýdenní podzimní pobyt ve skalních městech.

Prachovské skály – celodenní výlet

Jedno z nejmalebnějších českých pískovcových skalních měst leží nedaleko Jičína (7 km, červ. zn.). Nejkratší přístup od vlaku je ze zastávky Jinolice na trati Jičín–Turnov (3 km, po zel. zn. krásnou cestou kolem Jinolických rybníků. Přímo u dvou vstupů do Prachovských skal jsou také poměrně rozsáhlá parkoviště. Ale je tu třeba také úschovna jízdních kol, a proto vám doporučujeme přijet sem na kole nebo přijít pěšky. V letní sezoně sem můžete dojet i zvláštními linkami turistických autobusů.

Vstup do Prachovských skal je zpoplatněn. Skály jsou protkány značenými stezkami, které vám nabídnou dva základní okruhy: malý a velký.

Malý okruh mohou využít návštěvníci Prachovských skal pro krátkou fyzicky méně náročnou procházku a letmé seznámení se s dominantami Prachovských skal. Měří asi 1,5 km a pohodlné projití zabere asi 45 minut.

Od Turistické chaty se vydáte po žluté turistické značce pod majestátnými věžemi Prachovskou jehlou a Čapkou směrem k rozcestí Zadní točenice. Zde odbočíte vpravo a po schodišti vystoupáte Myší dírou – nejužším místem v Prachovských skalách – na Vyhlídku Českého ráje. Z vyhlídky pokračujete k rozcestí U buku a odtud po hlavní turistické trase navštívíte Vyhlídku míru, ze které je vidět centrální část Prachovských skal. Odtud pokračujete až na rozcestí Nad Císařskou chodbou. Následuje sestup po schodech Císařskou chodbou až na rozcestí Zadní točenice. Odtud se vrátíte stejnou cestou zpět k Turistické chatě.

Okruh velký už je více časově náročný, měří asi pět kilometrů a jeho projití trvá zhruba dvě hodiny. Prostřednictvím velkého okruhu máte možnost poznat všechny krásy a zajímavosti Prachovských skal. Nachází se zde vícero prudkých stoupání a klesání a je samozřejmě fyzicky náročnější než malý okruh. Budete mít ale možnost rozhlédnout se prakticky ze všech přístupných vyhlídek, včetně krásné Šikmé věže. Ta vám poskytne výhled mimo Prachovské skály od Veliše přes Jičín až k Zebínu.

Samotné Prachovské skály vám jistě k celodennímu výletu nebudou stačit, a proto nezapomeňte na další krásná místa v jejich blízkém okolí:

Ervínův hrad. Od Turistické chaty budete pozvolna sestupovat po zel. zn. kolem Pelíšku až do Maršova, odtud v táhlém stoupání dojdete na vyhlídku Ervínův hrad a dále třeba k Šikmé věži nebo přes Pechovu vyhlídku zpět k Turistické chatě.

Přivýšina a Brada jsou krásná místa s menší návštěvností východně od Prachovských skal. Od horního vstupu do skal v Prachově sem dojdete po modré a dále zel. zn. Pokud jste sem přišli od vlaku z Jinolic, uzavřete tudy po návštěvě Prachovských skal delším okruhem svůj celodenní výlet.

Zřícenina skalního hradu Pařez. stojí severozápadně od Prachovských skal, kam vás od Turistické chaty dovede červená značka. Z Pařezu můžete pokračovat po zel. zn. přes Pařezskou Lhotu k Jinolickým rybníkům za odpoledním koupáním.

Cyklovýlet na trase Sobotka – Trosky – Hrubá Skála – Kost – Sobotka

Okruh, který vám navrhujeme, vás provede nejen rozmanitou krajinou, ale umožní vám navštívit nejzachovalejší hrad, nejznámější hradní zříceninu a nejromantičtější zámek Českého ráje v jednom dni. Měří 34 km a je veden po značených cyklostezkách s celkovým stoupáním asi 550 metrů.

Ze Sobotky pojedete po cyklotrase č. 4011 přes Doly a Troskovice až pod zříceninu hradu Trosky. Odtud sjedete cyklotrasou č. 4078 do údolí Jordánky a kolem rybníků Krčák a Vidlák pokračujete až na Hrubou Skálu. Po cyklostezce č. 4015 sjedete opět do údolí Jordánky, tentokrát ale k Věžickému rybníku. Filmoví nadšenci jistě poznají skálu, kterou vystupuje přímo z vodní hladiny na protějším břehu… Jedete po proudu Jordánky, která se vlije do větší Žehrovky a dovede vás na rozcestí Pleskotský mlýn. Přestože budete pokračovat doleva, vyplatí se vyjet po silnici vpravo několik desítek metrů k unikátní Pekařově bráně, údajně nejkratšímu evropskému tunelu. Cyklotrasa vás vede dál přes Libošovice na hrad Kost. Odtud to už je zpět do Sobotky jen pět kilometrů kolem zámku Humprecht. Na hřbitově, kolem kterého budete k zámku projíždět, můžete položit kytičku lučních květů na hrob Fráni Šrámka.

Maloskalsko

Dvě náročnější túry vám nabídneme v Malé Skále s výhodnou polohou v údolí Jizery na železniční trati Turnov–Železný Brod. Na obou trasách nastoupáte poměrně dost výškových metrů, které vás ale odmění celou řadou krásných výhledů. Jako zpestření vám můžeme doporučit závěrečný sjezd na koloběžkách. Tuto službu si můžete objednat přímo v Malé Skále nebo online.

První trasa vede po červené značce Zlatou stezkou Českého ráje přes Panteon na Frýdštejn (3 km, asi 250 výškových metrů, při zastávkách na všech vyhlídkách a s prohlídkou Panteonu počítejte s dvěma hodinami)

Druhá trasa vás povede přesně opačným směrem po červené značce do Besedic (3,5 km, asi 260 výškových metrů). Na rozcestí Pánovo pole odbočíte ale na žlutou značku, která vás provede skalním bludištěm Chléviště a poté, co se opět krátce spojíte s červenou značkou, odbočíte opět po žluté mezi další skalní skupinu věží na Kalichu. Takto vám túra zabere asi dvě hodiny. Z Besedic můžete opět sjet do Malé Skály na objednaných koloběžkách nebo se vrátit kolem Suchých skal po málo frekventované silnici, kde jezdí i autobusy. Krásným sestupem je také možnost obejít po modré značce Suché skály.

Odpočinkový den s kulturou

Odpočinkový den můžete strávit v ruchu letních koupališť třeba v Turnově či Mladé Boleslavi nebo i u řek a rybníků. Půjčovna lodí na Malé Skále vám zprostředkuje plavbu na kánoích po Jizeře. A pro ty, kdo zatouží zaměnit dny ve skalních městech za něco zcela jiného tu máme galerie a muzea. Rozhodně navštivte Muzeum Českého ráje v Turnově s horolezeckou expozicí nebo Dlaskův statek v Dolánkách. Zajímavé programy nabízejí hvězdárny v Jičíně i Turnově. Regionální muzeum a galerie v Jičíně s muzejní hernou potěší nejen děti.

Den plný dobrodružství

Po odpočinkovém dni naplněném kulturními zážitky můžete svůj pátý den v Českém ráji věnovat třeba adrenalinovým sportům. Uprostřed skalních měst napadne snad každého zkusit pískovcové lezení na vlastní kůži. Začněte možná na umělé lezecké stěně v Sobotce, kde vám jistě doporučí i kvalifikovaného instruktora. Skvělé zážitky si odnesete i z Via Ferraty Vodní brána u Semil. Na skalnatých srázech hlubokého kaňonu řeky Jizery je vytyčeno několik ferrat různé obtížnosti. Objednat si zde můžete instruktora, který vás seznámí s pravidly a bezpečností výstupů. Velkolepým zážitkem jsou vyhlídkové lety z letiště v Jičíně, kde můžete zkusit i tandemové seskoky. Krásný bude jistě i let balónem nad skalními městy Českého ráje. Velkým zážitkem pro vás bude plavba po Jizeře, na kterou se můžete vybavit v některé z půjčoven lodí. Nejhezčí a nejvíce splouvaný úsek Jizery začíná v Malé Skále a končí v Dolánkách u Turnova. Hledáte další možnost, jak si zpestřit svůj pobyt v Českém ráji? Půjčte si koloběžku. Například z Malé Skály můžete vyrazit na pěší túru přes Vranov a Pantheon na Frýdštejn, tam budete mít připraveny objednané koloběžky a do Malé Skály sjedete krásným sjezdem bez nejmenší námahy.




CZ